DOBRA NOWINA w HIPERMARKECIE

DOBRA NOWINA w HIPERMARKECIE

Ponad 250 osób obejrzało spektakl „Hipermarket” wystawiony na scenie Domu Kultury w Woli Zabierzowskiej. Przedstawienie zostało przygotowane przez grupę teatralną działającą przy Parafii Opieki NMP w Zabierzowie Bocheńskim i zaprezentowane dwukrotnie. DSCF1113W piątek, 23 stycznia, obejrzeli je głównie ludzie młodzi, którzy oczekują Światowych Dni Młodzieży w Krakowie, dlatego też tego wieczoru oprócz wydarzenia teatralnego, w sali domu kultury rozbrzmiewał hymn ŚDM „Błogosławieni miłosierni” oraz kolęda „Cicha noc” wykonana w kilku językach. Śpiew prowadziła parafialna schola, ale ostatnią zwrotkę wykonały w języku rosyjskim uzdolnione muzycznie mamy. Wokalistom akompaniował Aleksander Ostrowski, kierownik domu kultury. Zgromadzona młodzież również włączyła się w śpiew, a swoje uznanie dla występujących na scenie rówieśników wyraziła podniesionymi do góry, zapalonymi świecami, które przed finałową sceną spektaklu wręczyli wszystkim widzom przedstawiciele organizatorów. Przed opuszczeniem sali publiczność miała okazję przyłączyć się do akcji Bilet dla Brata, polegającej na zbieraniu funduszy, które zostaną przeznaczone na dofinansowanie udziału w ŚDM 2016 młodzieży z wielu krajów. Zebrane pieniądze będą przekazane do Komitetu Organizacyjnego ŚDM.

Przedstawienie wystawiono ponownie w niedzielę, 25 stycznia, a poprzedził je koncert kolęd w wykonaniu działającego w Domu Kultury w Woli Zabierzowskiej zespołu instrumentalno – wokalnego w składzie: Aleksander Ostrowski – pianino, Marek Zimmer – gitara, Roman Antończyk – perkusja.

Tym razem na widowni zgromadzili się widzowie w różnym wieku. Na scenie zobaczyli młodych aktorów, którzy wcielili się w role zagubionych w pędzącym, współczesnym świecie ludzi, nie zawsze szczęśliwych z tego powodu, że właśnie nadchodzą Święta Bożego Narodzenia. W Wigilię spotykają się w hipermarkecie, aby załatwić ostatnie sprawunki. Tam właśnie dociera do nich Dobra Nowina. Gdy żebrzący przed galerią biedak odczytuje fragment Ewangelii, wielu z nich udaje się odmienić swoje życie, jednak są i tacy, którzy odchodzą od Jezusowego żłóbka, nie doznając łaski nawrócenia.

Spektakl zakończył się wykonaniem piosenki „Przekażmy sobie znak pokoju”, a w czasie jej trwania aktorzy zapalali świece, z którymi następnie udali się do publiczności, przekazując im płomień – symbol Pokoju i Dobra. Proste, białe świeczki zostały ozdobione ładnymi okapnikami w kolorach ŚDM (żółtym, niebieskim i czerwonym), wykonanymi przez zabierzowskich gimnazjalistów wspólnie z katechetką Marią Wolną. Dodatkowo salę ozdabiały baloniki w trzech kolorach z logo ŚDM.

W pracę nad spektaklem zaangażowało się 25 młodych ludzi – uczniów miejscowych szkół. Opiekę reżyserską sprawowali: ks. Piotr Zioło oraz autorka tego artykułu. Scenografię przygotowali: Tadeusz Czuraj i Sylwia Ostrowska. Patronat medialny nad projektem (wykonanie plakatów, obsługa filmowa) objęli Anna i Mariusz Gaudowie, a rozmaitą pomoc techniczną świadczyli Renata i Stanisław Łosińscy. Nad całością czuwał, wspomagając wszelkie działania, kierownik domu kultury Aleksander Ostrowski.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy włączyli się do pracy nad tym spektaklem, a także honorowym gościom, którzy swoją obecnością na przedstawieniu docenili pracę młodych ludzi oraz ich opiekunów: ks. Kazimierzowi Włochowi – proboszczowi zabierzowskiej parafii, Lucynie Bednarczyk i Marcie Grochot – dyrektorom miejscowych szkół podstawowych, a także wszystkim widzom, których spontaniczne reakcje i gromkie brawa dostarczyły aktorom satysfakcji i przekonania, że warto było podjąć trud kilkutygodniowych przygotowań.

Maria Baran

styczeń 2015