XXX ŚWIATOWY DZIEŃ MŁODZIEŻY

XXX ŚWIATOWY DZIEŃ MŁODZIEŻY

W Niedzielę Palmową na całym świecie obchodziliśmy jubileuszowy XXX Światowy Dzień Młodzieży. Z tej okazji pojechaliśmy do Sanktuarium św. Jana Pawła II w Łagiewnikach, by wraz z młodymi ludźmi wspólnie uczestniczyć w wydarzeniu przypominającym nam o zbliżających się wielkimi krokami Światowych Dniach Młodzieży 2016.

Hasłem przewodnim tegorocznego święta były słowa Pana Jezusa: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Podczas spotkania, szczególnie widoczna była obecność liderów ŚDM i członków komitetów organizacyjnych działających na terenie wielu parafii. SDM2016-plakatSpotkanie rozpoczęliśmy Eucharystią, a zaraz po niej wysłuchaliśmy konferencji, którą skierował do nas kardynał Stanisław Dziwisz, przypominając nam, jak wiele zadań związanych z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży stoi przed nami. Zachęcił nas przede wszystkim do modlitwy i aktywnego działania w wolontariacie. Ważnym punktem spotkania były świadectwa przedstawicieli z czterech różnych parafii, którzy podzielili się z nami tym, co do tej pory udało im się zdziałać, motywując tym samym do podejmowania kolejnych inicjatyw.

Każda parafia została poproszona o wypełnienie Pamiętnika Duchowego Przygotowania, w którym zawarliśmy w wszystko, co do tej pory udało nam się zdziałać. Tak w wielkim skrócie przedstawiają się nasze działania na przestrzeni ostatnich miesięcy:

• Czerwiec 2014: Wprowadzenie symboli ŚDM w uroczystej procesji do kościoła podczas Mszy Świętej. Krzyż i ikona były niesione również w procesji Bożego Ciała.

• Wrzesień 2014: Przygotowania rozpoczęliśmy Mszą Świętą w intencji ŚDM, na której przybliżona została idea spotkań młodych przez zaproszone osoby z Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 z Sekcji Wolontariatu.

• Październik 2014: Wspólnie odmówiliśmy różaniec w intencji ŚDM. Był on dość nietypowy, gdyż próbowaliśmy modlić się w różnych językach, W końcu musimy być przygotowani na przyjazd pielgrzymów z całego świata… 🙂

• Listopad 2014: Trzecie spotkanie miało zupełnie inny charakter. Zorganizowaliśmy Andrzejki dla wszystkich chętnych i udowodniliśmy, że chrześcijanin może się świetnie bawić i nie mieć z tego powodu żadnych wyrzutów sumienia. Nie zabrakło też oczywiście modlitwy w intencji ŚDM.

• Styczeń 2015: Tym razem Młodzieżowa Grupa Teatralna przygotowała spektakl pt.: „Hipermarket”, który obejrzało ponad 250 osób. Wtedy też po raz pierwszy usłyszeliśmy wspólnie hymn ŚDM, a pieniądze zebrane podczas składki (ponad 450zł) przekazaliśmy na akcję Bilet dla Brata.

• Luty 2015: Czwarte spotkanie znów miało charakter imprezowy, gdyż 14 lutego spotkaliśmy się na zabawie ostatkowo-walentynkowej. Jak zwykle obecne były symbole ŚDM, czyli hymn, modlitwa, a nawet baloniki z logo ŚDM, które wykorzystaliśmy do naszych zabaw.

• Marzec 2015: Po raz pierwszy wyruszyliśmy na Ekstremalną Drogę Krzyżową z naszej parafii. W trasę ruszyło ponad 180 osób słuchając rozważań o podejmowaniu wyzwań. Zwieńczeniem drogi była Msza Święta w klasztorze w Hebdowie.

Na zakończenie spotkania, otrzymaliśmy flagę ŚDM, która od tej pory towarzyszyć nam będzie na naszych comiesięcznych spotkaniach. Teraz, natchnieni nowymi pomysłami, z jeszcze większą determinacją zamierzamy zabrać się do działania. 🙂

Emilka i Kuba

ALLELUJA