4. NOCNA DROGA KRZYŻOWA A.D. 2018

1. GRUPA – (1942-1958) –  lider: Jan Żmudzki

2. GRUPA – (1959-1967) – lider: Włodzimierz Bajak

3. GRUPA – (2001-2011) – lider: Maciej Kowanec

• pomocnik lidera:  Baran Maria, Kmiecik Agnieszka, Marszałek Renata, Melczewska Aleksandra, Agata Zawadzka

4. GRUPA – (1988-2000) – lider: Konrad Bartoszek

5. GRUPA – (1968-1974) lider: Mariusz Gauda

6. GRUPA – (1975-1987) – lider: Zbigniew Burkat

UCZESTNICY

• Około 276 osób; średnia wieku ok. 49 lat; najmłodszy 7 lat, najstarszy 76 lat

• Zabierzów Bocheński – 125; Wola Zabierzowska – 76; Chobot – 24 (razem z parafii 225 osób)

• Wola Batorska – 21; Niepołomice – 8; Kraków -6; Nowe Brzesko – 5; Podłęże – 5; Wieliczka – 2; Biórków Wielki – 1; Kokotów – 1; Staniątki – 1; Stanisławice – 1; Tarnów – 1

POWRÓT DO PARAFII  I CERTYFIKATY

Do parafii wracamy pięcioma autobusami. Wsiadamy do dowolnego autobusu, aż do zapełnienia wszystkich miejsc. Pamiątkowe certyfikaty potwierdzające udział w Nocnej Drodze Krzyżowej zostaną rozdane przy wsiadaniu do autobusu, a dla wracających własnym środkiem transportu przy wyjściu z kościoła.

ROZMIESZCZENIE STACJI

1 – kościół parafialny w Zabierzowie Bocheńskim
2 – parking przy Bobrowym Rozlewisku
3 – parking przy wejściu na Żubrostradę
4 – kapliczka św. Huberta
5 – przy Dębie Augusta
6 – przy szlabanie
7 – na łuku koło ambony
8 – na początku dwóch zakrętów
9 – za dwoma zakrętami przy rozwidleniu
10 – na rozdrożu przy znaku „punkt czerpania wody”
11 – kapliczka na skrzyżowaniu
12 – budynek „wyrób mebli” z białym wysokim kominem
13 – skrzyżowanie na ul. Słonecznej
14 – parking przy kościele Świętego Józefa w Kłaju

Do rozpoczęcia pozostało:

-2218Dni -17Godzin -38Minut -55Sekund

CEL NOCNEJ DROGI KRZYŻOWEJ

Celem Nocnej Drogi Krzyżowej jest spotkanie z żywym Bogiem w ciszy i ciemności, milczeniu i modlitwie oraz zmęczeniu. Pokonując w nocy wyznaczoną trasę, staramy się medytować nad Męką Chrystusa i swoim życiem, zmagając się jednocześnie fizycznie i duchowo z własnymi słabościami. Uczestnictwo w nocnym nabożeństwie jest osobistą decyzją każdego, wynikającą z jego wolnej woli, a nie z jakiegokolwiek przymusu wewnętrznego lub zewnętrznego.

REGUŁA MILCZENIA

W czasie Nocnej Drogi Krzyżowej obowiązuje Reguła Milczenia. Może ona nie być łatwa do zachowania, ale jest nieodzowna! Trwa od pierwszej do ostatniej stacji drogi krzyżowej. Wyjątkiem od tej zasady są: głośne odczytywanie rozważań, wspólny śpiew i modlitwa przy każdej stacji. Każdy, kto decyduje się na udział w tym nabożeństwie, jednocześnie zobowiązuje się do uszanowania prawa wszystkich uczestników (nie wyłączając siebie!) do głębszego przeżycia tajemnicy drogi krzyżowej i do spotkania z Bogiem w ciszy i skupieniu.

BEZPIECZEŃSTWO UCZESTNIKÓW

Będziemy się poruszać w kilku grupach w niewielkich odstępach od siebie. Na czele każdej grupy idzie lider. Ponieważ część trasy przebiega drogami publicznymi, gdzie odbywa się ruch samochodowy, musimy iść tak, aby nie zajmować całego pasa drogi. Na początku i na końcu całej grupy pojadą w pewnej odległości samochody zabezpieczające trasę. Na moment odczytywania rozważań i modlitwy zatrzymujemy się tak, by móc dobrze wszystko słyszeć, a jednocześnie nie utrudniać ruchu na drodze. Po każdej stacji grupa w milczeniu rusza za swoim liderem.

KRZYŻ PROCESYJNY

W tym roku został przygotowany na Nocną Drogę Krzyżową specjalny duży krzyż, który w czasie przemieszczania będzie znajdował się na samym początku. Nie jest on bardzo ciężki, ale ze względu na swoje rozmiary powinno go nieść przynajmniej 5 osób. Będą to robić uczestnicy z poszczególnych grup, zmieniając się po każdej stacji. Niech każdy uczestnik przygotuje również dla siebie mały krzyż, który osobiście poniesie w czasie nabożeństwa

INTENCJA  MODLITEWNA

Główną intencją tegorocznej Nocnej Drogi Krzyżowej jest modlitwa za prześladowanych w różnych miejscach na świecie chrześcijan oraz modlitwa w intencji naszej Ojczyzny w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Niech także każdy uczestnik zapisze na kartce swoje prywatne intencje i zabierze je ze sobą. Zostaną one ofiarowane podczas Mszy świętej na zakończenie nabożeństwa.

CO ZABRAĆ?

Należy koniecznie zabrać ze sobą latarkę i odblaskową kamizelkę (lub inne odblaski), aby być dobrze widocznym. Trzeba założyć wygodne buty i ubranie odpowiednie do warunków atmosferycznych. Ponieważ przed Mszą na zakończenie będzie gorąca herbata, można według uznania mieć ze sobą jakiś prowiant.

PLAN RAMOWY

19:00 – spotkanie w kościele i podanie informacji porządkowych; ok. 19:20 rozpoczęcie nabożeństwa w kościele (nie na zewnątrz jak w poprzednich latach); ok. 24:00 – przybycie do Kłaja i możliwość skorzystania z gorącej herbaty; ok. 0:30 – Eucharystia w kościele; ok. 1:30 – powrót do parafii

OFIARA

Przy oddawaniu wypełnionej „Karty Uczestnika” lub „Zobowiązania” można – według własnych możliwości i uznania – złożyć ofiarę, która zostanie przeznaczona na pokrycie kosztów organizacyjnych i przejazdu autobusem. Sugerowana kwota ofiary to 10 zł.

TRASA DROGI KRZYŻOWEJ

Wyruszymy z naszego kościoła parafialnego w kierunku Drogi Królewskiej i przez Puszczę Niepołomicką dotrzemy do kościoła św. Józefa w Kłaju. Wizualizacja trasy poniżej: