PRZYGOTOWANIE DO I KOMUNII ŚWIĘTEJ

Do I Komunii Świętej zostało

LIST DO RODZICÓW DZIECI PIERWSZOKOMUNIJNYCH (I NIE TYLKO)

Drodzy Rodzice!

Przy całym wysiłku Szkoły i Kościoła, nie istnieje proces wychowawczy bez Waszego udziału. Na mocy sakramentu chrztu i bierzmowania oraz wsparci łaską sakramentu małżeństwa, jesteście również zobowiązani do troski o religijne wychowanie dzieci. Rodzina, którą tworzycie, może i powinna czuć się domowym Kościołem. Stąd tak ważna jest łączność z parafią, w której odbywa się przygotowanie do przyjęcia sakramentów.

Ten list nie jest niegrzeczną ingerencją w Wasze prywatne sprawy, lecz troską i uzasadnionym apelem do Was, abyście odważnie i chętnie zaangażowali się w przygotowanie dziecka do pierwszej spowiedzi i jego pierwszego pełnego uczestnictwa we Mszy świętej. Nauka religii to nie tylko zbiór informacji o Bogu, to przede wszystkim pomoc w ożywieniu wiary, w nawiązaniu osobistego kontaktu z Bogiem.

Będąc rodzicami wprowadzacie dziecko w świat wartości. Dla nas ludzi wierzących wartością bezcenną jest Eucharystia. Nie ma chrześcijaństwa bez Eucharystii! W Portugalii, w miejscowości Santarem, znajduje się miejsce cudu eucharystycznego. Pewnego dnia jedna z kobiet wzięła Najświętszy Sakrament do domu i schowała w skrzyni. W nocy z przerażeniem dostrzegła wraz z mężem, że skrzynia jest rozświetlona! Po co jest Eucharystia? Często ludzie ochrzczeni stawiają pytanie: Po co iść na Mszę świętą? Po co kapłan staje codziennie przy ołtarzu? No właśnie po to, żeby obecność Boga została przelana w serce człowieka i żeby to serce – na miarę jego dyspozycyjności, otwartości i miłości – zostało tak przemienione, żeby Pan Bóg przez niego przeświecał.

Drodzy Rodzice! Trwa proces wtajemniczania eucharystycznego Waszego dziecka, dlatego chciałbym Was prosić:

– interesujcie się przebiegiem duchowego przygotowania do uroczystości Pierwszej Komunii Świętej i włączajcie się w nie aktywnie;

– zapoznajcie się z treścią katechizmu Waszego dziecka, pomagajcie dziecku w pogłębianiu wiadomości wiary oraz zasad życia chrześcijańskiego;

– dawajcie codziennie dobry przykład: to najlepsza metoda wychowawcza;

– uczcie dziecko mieć czas dla Pana Boga, uczęszczajcie z nim systematycznie na Msze święte i nabożeństwa, przystępujcie często do Komunii świętej (pragnienie Eucharystii ułatwi rozbudzenie tego pragnienia u Waszego dziecka);

Jeśli z winy rodziców dziecko nie uczestniczy we Mszy św. to grzech dziecka obciąża sumienie rodziców.

– dbajcie o dobrą atmosferę domu rodzinnego.

Dzieci przypominają gąbkę wchłaniającą w siebie klimat rodzinnego domu. Atmosfera jaka panuje w domu jest wynikiem wielu elementów. Wszystkie muszą być dobre, aby atmosfera była dobra. Bo przecież chór nie zabrzmi poprawnie, jeśli choć jeden śpiewak będzie fałszował. Pragnę wskazać na te elementy, od których najczęściej zależy dobre wychowanie dziecka do Komunii Świętej.

1. Nauczyć dziecko dostrzegać dobro i dawać dobry przykład. Wartościowy przykład znaczy więcej niż dziesięć słów, a zły przykład niweczy i sto słów. Wychowuje się nie tylko przez to, co się umie, co się wie, lecz nade wszystko przez to kim się jest.

2. Okazać dziecku miłość. Ci, którzy nie byli w dzieciństwie właściwie kochani często w późniejszym życiu mają poczucie mniejszej wartości, osamotnienia, odrzucenia, przeżywają różnego rodzaju lęki. Wychowanie, w którym jest dużo miłości ze strony rodziców, przyczynia się do harmonijnego rozwoju dziecka.

3. Mieć czas dla dziecka. Starajcie się nie być zmęczonymi na tyle, aby zabrakło siły i czasu na cierpliwe wysłuchanie dziecka. Gdy zabraknie rozmów z rodzicami dziecko zacznie się radzić innych ludzi, którzy nie mają obowiązku kochać je i rozumieć tak, jak kocha i rozumie matka i ojciec.

Drodzy Rodzice, proszę, przeżywajcie aktywnie razem ze swoim dzieckiem rok przygotowania pierwszokomunijnego. Podjęcie z Waszej strony starań i współpraca z parafią świadczą o odpowiedzialności, jaką ponosimy wspólnie za wtajemniczanie eucharystyczne dziecka, za jego duchowe dobro.

Zmarły w Rzymie pod koniec sierpnia 2018 roku abp Szczepan Wesoły napisał w swoim testamencie: Patrząc na przeżyte lata najpierw dziękuję Panu Bogu za dobrych rodziców, pobożnych, pogodnych, którzy dali mi dobre wychowanie religijne i narodowe. Oby i Wasze dziecko mogło podpisać się pod podobnie brzmiącymi słowami w swoim dojrzałym życiu.

Bóg niech błogosławi Waszym wysiłkom wychowawczym.

Ks. Piotr Studnicki /proboszcz/

TERMINARZ SPOTKAŃ PRZED I KOMUNIĄ ŚWIĘTĄ 2019

NABOŻEŃSTWA z poświęceniem i wręczeniem dzieciom:

•  Różańców – niedziela 7.10.2018 –  godz. 11:00
  •  Książeczek do nabożeństwa – niedziela 18.11.2018 – godz. 11:00
  •  Medalików –  sobota 8.12.2018 – godz. 9:00 – Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP
  •  Świec – sobota 2.02.2019 – godz. 9:00 – Święto Ofiarowania Pańskiego
  •  Droga Krzyżowa – piątek – 15.03.2019 – godz. 17:15
  •  Odnowienie Przyrzeczeń chrzcielnych –  Niedziela Miłosierdzia Bożego 28.04.2019 – godz. 11:00 – chrzestni!
  •  Obrazków i ewentualnie różańców – w dzień I Komunii świętej 19 maja 2019 r.

PRÓBY ŚPIEWU i USTAWIENIA w KOŚCIELE – termin zostanie jeszcze podany

PIERWSZA SPOWIEDŹ ŚWIĘTA – piątek 17 maja 2019  – godz. 16:30

PIERWSZA KOMUNIA ŚWIĘTA – 19 maja 2019 – godz. 11:00

BIAŁY TYDZIEŃ – od poniedziałku do soboty (20 – 25 maja 2018) – godz. 17:30 Majówka i Msza święta