CHÓR PARAFIALNY „BEL CANTO”

„Kto śpiewa, dwa razy się modli”
Św. Augustyn z Hippony

Ad maiorem Dei gloriam!

Chór Bel Canto Parafii Opieki Najświętszej Marii Panny działa w zabierzowskiej parafii od października 2018 roku. Pomysłodawcami jego założenia byli ks. dr Piotr Studnicki – proboszcz parafii oraz Aleksander Ostrowski, pełniący rolę organisty. Jako główny cel działalności Chóru uznano uwielbienie  śpiewem Boga  oraz troskę o piękno Eucharystii poprzez oprawę muzyczną uroczystości parafialnych i świąt Roku Liturgicznego.

Przynależność do Chóru to nie tylko praca wokalna i koncerty, ale także wspólne przebywanie przy okazji regularnych spotkań warsztatowych, które odbywają się w każdą środę i piątek o godzinie 19.00 w salce parafialnej. Liczebność chóru to dziś 22 osoby, które śpiewają na cztery głosy . Kierownictwo artystyczne objął Aleksander Ostrowski, zaś duchowe – ksiądz proboszcz.

Repertuar Chóru Bel Canto jest bardzo różnorodny. Obejmuje utwory reprezentujące różne okresy historii muzyki nowożytnej i starszej. Pierwszym wykonywanym utworem była bowiem „Bogurodzica”, a zaraz po tym zabytku języka polskiego, sięgnięto po łacińskie „Plurimos annos”.  Premierowy występ miał miejsce w kościele parafialnym podczas uroczystej Pasterki 24 grudnia 2018r., koncelebrowanej przez duszpasterzy posługujących w parafii. Na zakończenie okresu bożonarodzeniowego Chór wybrał się z koncertem do zaprzyjaźnionej parafii Matki Bożej Różańcowej w Niepołomicach-Jazach. Obecnie zespół  pracuje nad pieśniami pasyjnymi i wielkanocnymi.

Muzyka ma nadzwyczajną moc oddziaływania na człowieka. Ma moc wprowadzania w refleksję i kontemplację, poprawia samopoczucie, uwrażliwia i wzrusza. Ileż dobra, poza śpiewaniem na chwałę Bożą, przynosi śpiewanie w Chórze!

Pierwszy gościnny występ Chóru Parafialnego „Bel Canto Najświętszej Maryi Panny” w Niepołomicach-Jazach.
Filmy – TUTAJ
Zdjęcia – TUTAJ