PRZYGOTOWANIE do BIERZMOWANIA

Informacje na temat pielgrzymki do Czernej – 22.03.2019

Kandydaci do bierzmowania z klasy VII, VIII i 3 gimnazjalnej obowiązkowo jadą na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej koło Krzeszowic. Wyjazd dwoma autobusami jest planowany na piątek 22 marca 2019 roku sprzed szkoły w Woli Zabierzowskiej o 8:00, natomiast z Zabierzowa Bocheńskiegoo 8:15. Koszt wyjazdu wynosi 50 zł. W planie jest Msza święta w sanktuarium, zwiedzanie klasztoru i muzeum, nabożeństwo drogi krzyżowej w plenerze i obiad. Powrót do parafii przewidywany jest po godzinie 15:30.  Zapisy i wpłaty do wtorku 19.03.2019 – dla uczniów z Woli Zabierzowskiej są u p. dyr. Marty Grochot, natomiast dla uczniów z Zabierzowa w sekretariacie Gimnazjum u p. Moniki Bartoszek.

Ponieważ pielgrzymka odbywa się w dniu kiedy są lekcje, dlatego obowiązują zasady jak na wycieczce szkolnej. Opiekę sprawują nauczyciele. Każdy uczestnik musi mieć pisemną zgodę rodziców.

Relive ‚Czerna – droga krzyżowa ✝️🚶‍♀️🚶‍♂️’

TERMINARZ przed BIERZMOWANIEM

22 II, godz. 18.00 – spotkanie czwartopiątkowe

22 III – pielgrzymka do Czernej

31–3 IV   REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

1 IV, 18.30 – spotkanie z rodzicami (gimnazjum, kl. VIII)

6 IV – spotkania w salce

• godz. 10.00 – kl. VIII

• godz. 11.00 – IIIa gimnajzum

• godz. 12.00 – IIIb gimnajzum

13 IV – rozmowy indywidualne (salka)

25 IV, godz. 18.00 – próba w kościele

26 IV, godz. 16.30 – próba

• godz. 18.00 –  spotkanie czwartopiątkowe

27 IV, godz.16.30 – SPOWIEDŹ

29 IV, godz. 18.00 – SPOTKANIE MODLITEWNE

30 IV, godz. 17.30 – BIERZMOWANIE

Dziękczynienie za Bierzmowanie – data będzie podana

31 V lub 14 VI, g. 18.00 – spotkanie uczniów klas VI i VII

Informacje dla rodziców kandydatów do Bierzmowania
podane na spotkaniu w niedzielę 14 października 2018 r.

Termin Bierzmowania – jeszcze nieustalony (prawdopodobnie po Wielkanocy 2019)

• teraz będzie co roku w ósmej klasie
  • przygotowanie trwa dwa lata – niekoniecznie w 7 i 8 klasie (jeśli ktoś zaniedba sprawę to nawet w I ponadpodstawowej)
  • zgłoszenia do końca października 2018 – wypełniona deklaracja kandydata

Wymagania:

• udział w Mszy świętej w każdą niedzielę
  • korzystanie ze spowiedzico miesiąc (praktyka I piątków)
  • udział w rekolekcjach wielkopostnych w parafii (lub szkole potwierdzenie od katechety)
  • udział w katechezie szkolnej – opinia katechety – dotyczy szkół spoza parafii („moda na wypisywanie się”!)
  • obecność na spotkaniach w salce w swojej grupie (sobota 9:00 VIII, 10:00 3a, 11:00 3b)  terminy będą podane wkrótce
  • obecność na nabożeństwach w kościele:
    • W 4. Piątki miesiąca – 18:00obecność na każdym
    • Nabożeństwo Różańcowe, Roraty, Nabożeństwa Majowe – minimum po 4 obecności
    • Droga krzyżowa, Gorzkie żale – minimum po 2 obecności
  • zaległości z pierwszego roku przygotowania trzeba nadrobić!

Dzienniczek Duchowej Pracy nad Sobą:

Obecność:

• będzie sprawdzana na spotkaniach w salce i dodatkowych nabożeństwa w kościele
  • listy obecności znajdują się w zakrystii
  • po nabożeństwie trzeba osobiście zgłosić swoją obecność księdzu w zakrystii
  • obecność na Mszy niedzielnej i spowiedź nie będzie odnotowywana na liście

Uwaga! Powyższe kryteria jeszcze nie decydują o dopuszczeniu kandydata do Bierzmowania! (Brak dojrzałej postawy, tzw. „zaliczanie” nabożeństw, brak zaangażowania w katechezę szkolną np. nieprowadzenie zeszytu, brak udziału w dyżurze liturgicznym itp., niewłaściwe zachowanie na innych lekcjach, a także poza szkołą mogą wpłynąć na odroczenie terminu Bierzmowania.)

Nabożeństwa w kościele w 4. Piątki miesiąca:

• 09.2018 – godz. 18:00 – Msza święta na rozpoczęcie przygotowania (otrzymali deklaracje)
  • 10.2018 – godz. 17:30 – Nabożeństwo Różańcowe, godz. 18:00 – Msza święta (uroczyste oddanie deklaracji)
  • 11.2018 – godz. 18:00 – Msza święta
  • 12.2018 – godz. 18:00 – Msza święta (z okazją do spowiedzi przedświątecznej o godz. 17:30)

Metryki chrztu:

• ochrzczeni poza naszą parafią dostarczą metryki do Świąt Bożego Narodzenia

Świadek Bierzmowania:

• najlepiej rodzice chrzestni – ojciec lub matka chrzestna
  • muszą być wierzący i praktykujący, czyli mogą i korzystają z sakramentów świętych

Imię do Bierzmowania:

• najlepiej własne imię z Chrztu świętego (pogłębienie relacji z patronem chrzcielnym)