RÓŻANIEC NIE BEZ POWODU

RÓŻANIEC NIE BEZ POWODU

Nie bez powodu pierwszego listopada młodzież z naszej parafii wraz z księdzem Piotrem przygotowała i poprowadziła różaniec na cmentarzu.

Dlaczego różaniec?

Różaniec to skarb, który trzeba odkryć” – św. Jan Paweł II

Różaniec jest modlitwą, która pomaga nam zagłębić się w tajemnicę zbawienia. Modlitwa ta jest szczególna w intencji tych, którzy po śmierci potrzebują oczyszczenia w miłości, czyli czyśćca, który jest „przedsionkiem nieba”. Właśnie tą modlitwą po śmierci bliskich nam osób prosimy Boga o rychłe zbawienie dla jego duszy.

Dlaczego dzień Wszystkich Świętych?

W tym uroczystym dniu kościół pielgrzymujący po ziemi kieruje wzrok ku niebu, ku ogromnej rzeszy mężczyzn i kobiet, którym Bóg dał udział w swojej świętości.”  – św. Jan Paweł II; Anioł Pański, 1 XI 1999

Pierwszego listopada Kościół katolicki czci i wspomina Wszystkich Świętych – tych wyniesionych  na ołtarze, jak i tych, którzy doszli do świętości w zupełnym ukryciu. Dzień ten również powinien przypominać o powołaniu do świętości każdego z nas, bez względu na naszą drogę życiową. Odkrywając ten „skarb”, oraz przyzywając wstawiennictwa Wszystkich Świętych, polecaliśmy Bogu dusze naszych bliskich zmarłych, również wszystkich tych , których ciała spoczywają na naszym cmentarzu parafialnym.

O godzinie 19:00 zebraliśmy się przed bramą cmentarną aby oddać się wspólnej modlitwie. Ksiądz Piotr w kilku słowach przybliżył wszystkim wygląd modlitwy. Do rozważania Tajemnic Chwalebnych wprowadzały wszystkich piosenki śpiewane przez scholę przed każdą z pięciu tajemnic. Przed każdą tajemnicą zostały również odczytane imiona i nazwiska zmarłych, które przynieśli ze sobą na cmentarz młodzi. Idąc alejkami cmentarza, ze zniczem i różańcem w dłoni, odmawiając i śpiewając kolejne dziesiątki różańca, dotarliśmy do grobu księdza kanonika Władysława Ziemińskiego.

Na zakończenie modlitwy ksiądz Piotr udzielił wszystkim zebranym błogosławieństwa, po czym przyniesione znicze złożyliśmy przed grobem księdza Ziemińskiego. Niech słowa Papieża Franciszka będą przypomnieniem i potwierdzeniem tego, że życie człowieka nie kończy się tutaj na ziemi.

Pamięć i modlitwy za zmarłych oraz troska o ich groby są świadectwem ufnej nadziei, że to nie śmierć decyduje o ludzkim losie, gdyż człowiek jest przeznaczony do nieskończonego życia, zakorzenionego i znajdującego swe wypełnienie w Bogu.” – Papież Franciszek

PS.
W Uroczystość Wszystkich Świętych – dzień imienin każdego z nas.  Życzę aby Bóg każdego dnia pogłębiał naszą wiarę i pozwalał odkrywać się co dzień na nowo.

Mateusz Łosiński

>>Zobacz zdjęcia <<