11.06.2024 – wtorek

W ostatnim dniu pielgrzymki zwiedzaliśmy Lizbonę, stolicę Portugalii, położoną nad rzeką Tag przy jej ujściu do Oceanu Atlantyckiego.

Mszę Świętą odprawiliśmy w miejscu narodzenia św. Antoniego.

Dzień zakończyliśmy pod pomnikiem Cristo Rei  (Chrystusa Króla) na południowym brzegu rzeki Tag. To Narodowe Sanktuarium poświęcone Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Chrystus rozkłada ramiona jakby chciał objąć miasto… i naszą grupę pielgrzymów.

Adeus lindo Portugal!

10.06.2024 – poniedziałek

Wzruszeni żegnamy się z Matką Bożą, rozmyślając jednocześnie nad wielką tajemnicą Fatimy.

O Maryjo, pobłogosław nas – dzieci swe!

Za nami dzień rekreacyjny spędzony w trzech miejscach.

ÓBIDOS – średniowieczne miasteczko otoczone murami. Od 1282 roku było własnością królowych Portugalii. Tradycyjne domy, śliczne brukowane uliczki i imponujący zamek. Dodaliśmy sobie energii pijąc pyszny wiśniowy likier podawany w czekoladowej filiżance.

CABO DA ROCA – najdalej wysunięty na zachód punkt lądu stałego Europy. Brzeg na przylądku jest skalisty i wznosi się 144 metry nad poziom Oceanu Atlantyckiego.

Ostatnim punktem dnia był wypoczynek nad Atlantykiem w CASCAIS.

9.06.2024 – niedziela

Dziś chłonęliśmy atmosferę uroczego Porto. Portus Cale – piękny port, miejsce gdzie narodziła się Portugalia. Spacerowaliśmy urokliwymi uliczkami dzielnicy Ribeira wśród pachnących lokalnym jedzeniem, małych, klimatycznych restauracji, gdzie słońce odbija swoje promienie od szkła wypełnionego winem.

Płynęliśmy również tradycyjną łodzią Rabelo. Tego typu łodzie, którymi dawniej przewożono beczki z winem, są nieodłączną częścią krajobrazu Porto. Kołysząc się majestatycznie na rzece Douro są prawdziwą chlubą miasta. Pod koniec pobytu zostaliśmy zaproszeni na degustację 🐠, aby posmakować kultury i duszy miejsca.

8.06.2024 – sobota

W liturgiczne wspomnienie Niepokalanego Serca Maryi spotkaliśmy się z Fatimską Panią podczas porannej Eucharystii.

„O serce Niepokalane!

W zjednoczeniu z Sercem Jezusa,

Twojego najmilszego Syna,

zawierzam i oddaje się Tobie”

Na trasie pielgrzymki mieliśmy krótki postój przy kościele Dobrego Jezusa z panoramą na miasto Braga.

W godzinach popołudniowych wjechaliśmy na teren Hiszpanii, zatrzymując się w Santiago de Compostela. Tutaj modliliśmy się przy grobie św. Jakuba Apostoła i zwiedziliśmy to szczególne miejsce, do którego prowadzą szlaki pielgrzymkowe z całej Europy.

7.06.2024 – piątek

Dzisiaj, w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, oddawaliśmy część Boskiemu Sercu zranionemu z miłości do człowieka. Nasza grupa była odpowiedzialna za oprawę liturgiczną w Kaplicy Objawień. Oto dzisiejsze miejsca na naszym pielgrzymim szlaku:

TOMAR – konwent Zakonu Chrystusowego, dawna siedziba średniowiecznego zakonu rycerskiego Templariuszy, którzy odegrali ważną rolę w historii Portugalii.

BATALHA – późnogotycki klasztor Matki Bożej Zwycięskiej.

NAZARÉ – część miasta położna na wysokim klifie z sanktuarium Matki Bożej. Czas wolny spędziliśmy nad Oceanem Atlantyckim na Srebrnym Wybrzeżu. Tu mieliśmy okazję posmakować specjałów kuchni portugalskiej. Przysmakiem niektórych była ośmiornica. 😋

„Nie można dobrze myśleć, kochać i dobrze spać, jeśli nie jadło się dobrze”.

6.06.2024 – czwartek

Minęło 107 lat od dnia w którym niebo otworzyło się nad Fatimą. Wielu pielgrzymów doświadczyło tutaj dotknięcia łaski Bożej. Fatima wciąż żyje i oddziaływuje przez swoje orędzie wzywające świat do modlitwy, pokuty i nawrócenia. Po porannej Mszy Świętej odprawianej w „sercu sanktuarium” – w Kaplicy Objawień, zbudowanej na wyraźną prośbę Maryi, wyruszyliśmy na zwiedzanie najważniejszych miejsc w Fatimie. Poznaliśmy także historię objawień oraz ich świadków, przesłanie Matki Bożej dla świata i treść trzech tajemnic. Idąc drogą dzieci fatimskich prowadząca z rodzinnej wioski do doliny Cova da Iria – miejsca objawień, odprawiliśmy nabożeństwo drogi krzyżowej. Przez przyczynę Najświętszego Serca Jezusa i przez przyczynę Niepokalanego Serca Maryi prosiliśmy m.in. o łaskę nawrócenia grzeszników.

„Różaniec, pokuta i umartwianie, są naszym ratunkiem i ocaleniem.”

5.06.2024 – środa

W środę skoro świt wyruszyliśmy na pielgrzymkę do Fatimskiej Królowej. Po autokarowej podróży w Warszawie przesiedliśmy się do samolotu. Lizbona przywitała nas piękną słoneczną pogodą. W godzinach wieczornych dotarliśmy do Fatimy. Za nami pierwsze duchowe spotkanie z Matką Bożą, która w tym świętym miejscu powiedziała:

„Jezus pragnie, abym była więcej znana i miłowana”. Ave Maria!

Kliknij w film

BOŻE CIAŁO 2024