Archiwum miesiąca: marzec 2017

  • 0

PRZEŻYJMY TO JESZCZE RAZ

Trzecia Nocna Droga Krzyżowa była wielką modlitwą o Dar Męstwa w wyznawaniu wiary oraz dziękczynieniem za Światowe Dni Młodzieży 2016 i owoce tego wydarzenia w naszej parafii. Rozważania stacji drogi krzyżowej w tym roku przygotowali nasi wolontariusze. Warto wsłuchać się jeszcze raz w treści, które próbowali nam przekazać.

Więcej

  • 1

RELACJA Z NOCNEJ DROGI

Niech nasza droga będzie wspólna. Niech nasza modlitwa będzie pokorna. Niech nasza miłość będzie potężna. Niech nasza nadzieja będzie większa od wszystkiego, co się tej nadziei może sprzeciwiać.

`Jan Paweł II


>>TEKSTY ROZWAŻAŃ<<


24 marca 2017 r. – Zabierzów Bocheński

Godzina 18:45
Gromadzimy się w kościele na spotkaniu informacyjnym. Ostatnie ustalenia i sprawy porządkowe.

Godzina 19:00
Rozpoczynamy 3. Nocną Parafialną Drogę Krzyżową. Jest nas około 250 osób. Średnia wieku uczestników wynosi 39 lat. Najmłodszy ma 10 lat, a najstarszy 76. Pierwsza stacja jest na parkingu przy kościele. Ruszamy w dalszą drogę podzieleni na 6 grup, zachowując małe odstępy. Przed nami około 13 kilometrów. Każda z grup niesie duży krzyż w odcinku od jednej stacji do następnej. Trasa nie jest łatwa, idziemy przez nieoświetlony las. Na początku idzie osoba niosąca krzyż procesyjny. Czuwamy, rozmyślamy, medytujemy nad swoim życiem. Powierzamy ten trud w intencjach własnych, ale również w dwóch przewodnich intencjach: dziękczynienie za Światowe Dni Młodzieży 2016 oraz ich owoce, a także prośba o Dar Męstwa w wyznawaniu wiary dla ludzi młodych. Przestrzegamy Reguły Milczenia, do której się zobowiązaliśmy. Wyjątkiem są wyznaczone stacje, przy których się zatrzymujemy, by wysłuchać rozważań czytanych przez wolontariuszy, by wspólnie się modlić i śpiewać. Słuchamy słowa o męce Pana Jezusa i o Jego drodze, podczas której tyle się wycierpiał. Zastanawiamy się, jak bardzo trzeba być odważnym, żeby czynić to, co On. Już pod koniec Drogi, gdy wszystkie części ciała dają się we znaki, przechodzimy obok domów, z których okien pada światło, widać włączony telewizor, słychać muzykę. Na pewno  jest tam ciepło i przyjemnie.  Ale nie zazdrościmy. Wiemy, że w taki sposób można spędzać każdy wieczór, a my spędzamy go wyjątkowo. Bez wygodnego i ciepłego łóżka, kolejnego filmu czy serialu, bez śmiechu i gwaru. Ale w wygodnych butach, ze zmarzniętymi dłońmi trzymającymi różaniec, z rozważaniami, w ciszy. Właśnie tak – zamieniliśmy kanapę na parę butów. Wstaliśmy i idziemy po Dar Męstwa.

Godzina 23:30
Ostatnia stacja jest przy Opactwie Sióstr Benedyktynek w Staniątkach. Już z daleka widzimy nasz cel. Udało się. Przekraczamy bramę przy opactwie. Kończymy drogę krzyżową modlitwą i udajemy się na krótki odpoczynek, posiłek, ciepłą herbatę i poczęstunek, które przygotowały siostry z opactwa wraz z harcerkami i wolontariuszkami ze Staniątek. Za tę gościnność wielkie Bóg Zapłać! Dziękujemy za Wasze uśmiechnięte twarze i Wasze miłe podejście do nas.

25 marca 2017 r. – Staniątki

Godzina 00:20
Uczestniczymy we Mszy świętej już w sobotę, w święto Zwiastowania Maryi, odprawianej przez księdza proboszcza Krzysztofa Golbę. Składamy na ołtarzu nasze intencje zapisane na kartkach. Celebrujemy osiągniecie celu. Każdy otrzymuje certyfikat uczestnictwa w 3. Nocnej Parafialnej Drodze Krzyżowej.

Godzina 1:20
Rozchodzimy się do autobusów. Wracamy do domów. Wielu z Was powie, że to nie jest żaden wysiłek, że 13 km, to nie jest dużo. Ale my wiemy, że nasza satysfakcja jest zasłużona, bo czy każdy zdecydowałby się pokonać 13 km drogi krzyżowej w chłodną noc, skupiając się w ciszy i zmagając się ze swoimi słabościami. Jesteśmy świadomi, że to nic w porównaniu z tym, co Pan Jezus przeżył podczas swojej Drogi Krzyżowej. Dlatego jeszcze mocniej doceniamy to, że tak się poświęcił nie dla siebie, a dla nas.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że nasza kolejna droga krzyżowa była wyjątkowa. Dziękujemy księdzu Piotrowi za chęć organizacji i wszelki trud włożony w dogranie wszystkiego i za to, że dał nam możliwość uczestniczenia w Nocnej Drodze Krzyżowej. Dziękujemy Panu Stanisławowi Łosińskiemu, Siostrom z Opactwa, wolontariuszkom i harcerkom. Dziękujemy Panu Bogu, że pozwolił nam doświadczyć czegoś pięknego i jedynego w swoim rodzaju. Żadne słowa nie oddadzą tego, co przeżyliśmy.

Magdalena Wolna


  • 0

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE 2017

Warto wcześniej zapoznać się z programem rekolekcji wielkopostnych, aby dobrze zaplanować sobie ten wyjątkowy czas. Program poniżej w oddzielnym pliku – wystarczy kliknąć i otworzyć… a nawet wydrukować sobie i przykleić na lodówce… 🙂

Program rekolekcji wielkopostnych 2017


  • 0

KOŚCIOŁY STACYJNE 2017

W liście pasterskim na Wielki Post abp Marek Jędraszewski zaprasza wszystkich wiernych Archidiecezji krakowskiej, szczególnie mieszkańców Krakowa, do codziennego pielgrzymowania do kościołów stacyjnych. Niniejszym przesyłam kilka słów wyjaśnienia oraz wykaz kościołów i celebransów.

Tradycja Liturgii stacyjnej zrodziła się w Rzymie – zasadniczo z dwóch źródeł. Pierwszym był prosty – choć pewnie rzadko uświadamiany sobie przez nas fakt – że przez kilka pierwszych wieków biskup Rzymu nie miał „swojego” kościoła. Katedra biskupa Rzymu (wraz z baptysterium i pałacem papieskim) została wybudowana z fundacji cesarza Konstantyna Wielkiego dopiero po roku 313. Wcześniej papież nawiedzał – dla sprawowania Eucharystii – kolejne kościoły domowe, z czasem przekształcone w tzw. tituli. Na początku V w. było ich w Rzymie 25. Oczywiście, przybycie biskupa dla przewodniczenia Eucharystii w danej lokalnej społeczności nadawało jej szczególnie uroczysty charakter. Drugie „źródło” świątyń stacyjnych stanowiły kościoły związane z kultem świętych – szczególnie męczenników.

Liturgiczne „wędrowanie” papieża po rzymskich kościołach nie ograniczało się wcale jedynie do okresu Wielkiego Postu – wystarczy przejrzeć pod tym względem jedną z najważniejszych wczesnośredniowiecznych kolekcji kazań pozostawionych przez św. Grzegorza Wielkiego. Ostatecznie, to jednak tradycja wielkopostnych kościołów stacyjnych okazała się najlepiej przemyślana i najtrwalsza. Kultywowano ją w Rzymie aż do okresu awiniońskiego czyli do początków XIV wieku – w miejscach i formie wypracowanej za czasu wspomnianego już papieża Grzegorza – nie bez powodu nazywanego „ojcem średniowiecznego duszpasterstwa”.

Wielkopostną Liturgię stacyjną przywrócono w Rzymie (wpierw ad experimentum) w roku 1979 – także jako propozycję do naśladowania w innych, odpowiednio dużych stolicach biskupich (w Polsce zainaugurowano ją dotychczas w Łodzi i Warszawie; w tym roku dołączają Poznań i Kraków). Liturgia stacyjna może mieć różną formę – może nią być wyłącznie Eucharystia; może zostać ona poprzedzona procesją o charakterze pokutnym (połączoną ze śpiewem np. Psalmu 50 lub Litanii do Wszystkich Świętych); może też przyjąć formę Nieszporów albo Liturgii Słowa Bożego, w szczególności wspólnotowej Celebracji Sakramentu Pokuty i Pojednania (z indywidualną spowiedzią).

Duchowość całej Liturgii stacyjnej koncentruje się – tak w Rzymie, jak i w każdym innym mieście – wokół trzech zasadniczych elementów. Pierwszym jest wymiar pokutny – zrodzone ze słuchania Słowa: modlitwa, post i praktyka miłosierdzia. Drugim jest ukazanie miasta jako „przestrzeni świętej” – i to nierzadko od dawna, a wiec kodującej w sobie wielowiekowe, bogate dziedzictwo (niekoniecznie powszechnie znane). Trzeci element stanowi wymiar jedności całego partykularnego Kościoła wokół swojego biskupa. O aktualności każdego (!) z tych elementów nie trzeba chyba nikogo przekonywać…

Jako świątynie stacyjne zostały wybrane w Krakowie kościoły zarówno o dawnej metryce (przede wszystkim wawelska katedra, ale także Św. Krzyż, św. Katarzyna czy Najświętszego Salwatora), jak i kościoły nowsze – posiadające istotne znaczenie na pastoralnej mapie dzisiejszego Krakowa. „Sieć stacyjna” pokrywa całe miasto – wszystkie jego dzielnice. Żaden z kościołów nie jest „przypadkowy” – o tym, że w konkretnym dniu Liturgia odbywa się właśnie w nim zadecydowały różne powody: albo analogia do rzymskiego pierwowzoru (np. Kościół Mariacki jako odpowiednik Bazyliki Santa Maria Maggiore), albo związek z czytaniami liturgicznymi (Bazylika Bożego Miłosierdzia z racji na Ewangelię o Sądzie z uczynków miłosierdzia – Mt 25), albo względy topograficzne (kościół św. Anny w nawiązaniu do Ewangelii o uzdrowieniu przy sadzawce Betesda) – pełne objaśnienie zawiera załączona tabela.

Liturgie będą miały z reguły postać Mszy św., jeśli to możliwe o godz. 19.30 (wspólna godzina ułatwi wiernym pielgrzymowanie do kolejnych miejsc). Za każdym razem będzie im przewodniczył biskup (on też głosi homilię). Składka zebrana podczas Eucharystii ma być przeznaczona na konkretne dzieła charytatywne w Parafii.

bp Grzegorz Ryś

Kraków, 24 lutego 2017 r.


KOŚCIOŁY STACYJNE

Popielec

  kościół w Rzymie czytania w Krakowie celebrans
  śr. św. Sabiny Mt 6, 1-6. 16-18 Katedra 1 III abp Marek
  cz. św. Jerzego Łk 9, 22-25: zapowiedź męki Św. Krzyż 2 III bp Tadeusz
  pt. św. Jana i Pawła Mt 9, 14-15: sprawa postów Karmel Wesoła 3 III bp Grzegorz
  sb. św. Augustyna Uroczystość św. Kazimierza Reformaci 4 III bp Jan Z.

I Tydzień

  pn. Piotr in vinc. Mt 25, 31-46: sąd z uczynków miłosierdzia Łagiewniki 6 III bp Jan Z.
  wt. św. Anastazji Mt 6, 7-15: Ojcze nasz św. Józefa Kalinowe 7 III bp Grzegorz
  śr. SMMagiore Łk 11, 29-32: znak Jonasza Mariacki 8 III bp Grzegorz
  cz. św. Wawrzyńca Mt 7, 7-12: wytrwałość w modlitwie św. Katarzyny św. Rita 9 III bp Damian
  pt. śś. Apostołów Mt 5, 20-26: piąte przykazanie śś. Piotra i Pawła 10 III bp Tadeusz
  sb. św. Piotra na Wat. Mt 5, 43-48: miłość nieprzyjaciół św. Szczepana 11 III bp Damian
             

II Tydzień

  pn. św. Klemensa Dn 9, 4b-10: wyznanie grzechów, pokuta Skałka 13 III bp Tadeusz
  wt. św. Balbiny Mt 23, 1-12: przeciw faryzeuszom Dominikanie 14 III bp Grzegorz
  śr. św. Cecylii Mt 20, 17-28: zapowiedź męki, przełożeństwo=służba św. Maksymiliana Mistrz. 15 III bp Damian
  cz. MB in Zatyb. Łk 16, 19-31: bogacz i Łazarz św. Barbary: Skarga, Bractwo miłosierdzia 16 III bp Jan Z.
  pt. św. Witalisa Mt 21, 33nn: dzierżawcy winnicy Arka Pana 17 III abp Marek
  sb. śś. Marcelina i Piotra Łk 15: Syn marnotrawny św. Augustyn w Najśw. Salwatorze 18 III bp Tadeusz
                       

III Tydzień

  pn. św. Marka Uroczystość św.  Józefa Bernardynki 20 III abp Marek
  wt. św. Pudencjany Mt 18, 21-35: nielitościwy dłużnik św. br. Alberta(Dyw.303) 21 III bp Damian
  śr. św. Sykstusa Mt 5, 17-19: Jezus a Prawo Mogiła: krzyż, Caritas sine modo = „pełne” Prawo 22 III bp Jan Z.
  cz. śś. Kosmy i Damiana Łk 11, 14-23: mocarz i Mocniejszy Centrum JP2 (mozaika gł) 23 III Kardynał
  pt. św. Wawrzyńca inauguracja 24 h dla Pana Miasteczko 24 III abp Marek
  sb. św. Zuzanny Zwiastowanie NMP: zamknięcie 24 h dla Pana Franciszkanie 25 III bp Grzegorz
                 

IV Tydzień

  pn. Qutr. Coronati J 4, 43-54: drugi znak w Kanie św. Mikołaja – hospicjum Chrzanowska 27 III bp Damian
  wt. św. Wawrzyńca J 5, 1-16: Betesda św. Anny 28 III bp Jan Sz.
  śr. św. Pawła za mur. J 5, 17-30: debata po Nawrócenia św. Pawła 29 III bp Jan Sz.
  cz. św. Marcina J 5, 31-47: c.d. z przywołanie Jana Chrz. św. Jana Chrzciciela 30 III bp Jan Z.
  pt. św. Euzebiusza J 7: Jezus na Święcie Namiotów Piaski Nowe 31 III bp Grzegorz
  sb. św. Mikołaja in carc. J 7, 40-53 MB Pocieszenia (Bulwarowa) 1 IV bp Jan Sz.
                 

V Tydzień

  pn. św. Chryzogona J 8, 1-11: cudzołożnica Św. Marka 3 IV bp Jan Sz.
  wt. MB in Via Lata Lb 21, 4-9: węże na pustyni; J 8, 21-30 Krowodrza (św. Jadwiga i krzyż) 4 IV bp Grzegorz
  śr. św. Marcelego Dn 3: młodzi w piecu; J 8, 31-42 św. Stanisława Kostki salezjanie Dachau 5 IV bp Jan Sz.
  cz. św. Apolinarego Rdz 17, 3-9: przymierze z Abramem; J 8, 51-59 Św. Józefa Podgórze 6 IV abp Marek
  pt. św. Stefana święto u Albertynek J 10, 31-42 Ecce homo 7 IV bp Jan Z.
  sb. św. Jana J 11, 45-57 wyrok śmierci po wskrzeszeniu Łazarza Św. Floriana 8 IV Kardynał
                   

 


WYSZUKIWANIE

OSTATNIO DODANE WPISY

DO FATIMSKIEJ KRÓLOWEJ

BOŻE CIAŁO 2024

BOŻE CIAŁO

WPISY WEDŁUG DATY

marzec 2017
P W Ś C P S N
« sty   kw. »
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

LITURGIA SŁOWA NA DZIŚ

KONTAKT

Parafia Opieki Najświętszej Maryi Panny 32-007 Zabierzów Bocheński 107

+48 12 281 67 40

kontakt@parafiazabierzow.pl

http://parafiazabierzow.pl/