CYPR – ŚLADAMI PIERWSZYCH CHRZEŚCIJAN

  • 0

CYPR – ŚLADAMI PIERWSZYCH CHRZEŚCIJAN

ŚRODA – 28.05.2025

Dzień rozpoczęliśmy od Mszy Świętej, która sprawowana była w hotelu. Po śniadaniu wyruszyliśmy na północ wyspy, do tureckiej części Cypru. Pierwszym etapem podróży była Salamina.  Tu wspominamy Św. Barnabę i modliliśmy się przy Jego grobie. Barnaba należał do grona najbliższych uczniów Pana Jezusa. O tym, jak wielkim zaufaniem darzył go Jezus świadczy fakt, że to właśnie jemu został powierzony św. Paweł zaraz po nawróceni. Odtąd razem wędrowali, głosząc Ewangelię. Barnaba pochodził z Cypru i pewnie dlatego pierwsza wyprawa misyjna, którą odbyli razem wiodła na tą wyspę. Według podań Barnaba po podróżach z Pawłem powrócił na Cypr i jako pierwszy biskup Salaminy odważnie wyznawał chrześcijaństwo. Tu też poniósł  męczeńską śmierć przez ukamieniowanie. 

„Gdy przybyli do Salaminy, głosili słowo Boże w synagogach żydowskich; mieli też Jana do pomocy.” Dz.13,5.

Dalszą część dnia spędziliśmy w Famaguście – mieście portowym, otoczym murem weneckim, gdzie centralnym punktem jest były katolicki kościół św. Mikołaja. Świąnia została wybudowana w stylu gotyckim. Niestety po inwazji osmańskiej w XVI wieku przekształcono ją na meczet, dobudowując do niej minaret w miejsce zniszczonych podczas oblężenia wież. Barbarzyństwo! 

WTOREK – 27.05.2025

Dzień dzisiejszy spędziliśmy w górach Troodos. Krętymi, wąskimi drogami, powoli wspinaliśmy się na sam szczyt znajdujący się na wysokości 1800 metrów n.p.m. , aby zobaczyć Tron Gór – miejsce o nazwie Throni, gdzie pochowany został arcybiskup i pierwszy prezydent Cypru –  Makarius III.  Dalej odwiedziliśmy najstarszy, prawosławny klasztor – Kykkos, by pokłonić się Matce Bożej, opiekunce i patronce tego świętego miejsca. Szczególną czcią obdarza się tu drogocenną ikonę Maryi, którą według tradycji namalował sam św. Łukasz Ewangelista. Legenda głosi, że w czasie procesji, kiedy ikona została wnoszona na góry Troodos wszystkie drzewa zginały gałęzie i kłaniały się przed świętym wizerunkiem Matki Bożej. Zjeżdżając z gór zatrzymaliśmy się na urokliwej polanie, gdzie uczestniczyliśmy we Mszy Świętej. To wyjątkowe przeżycie, kiedy pośród przyrody czuć szczególną obecność Boga. Jak na dobrych chrześcijan przystało, po wspólnej modlitwie, wzięliśmy udział w agapie – uczcie miłości. Degustowaliśmy cypryjskie wina i tradycyjne przekąski w typowej lokalnej winnicy. In vino veritas! Na zakończenie dnia wizyta w miasteczku Omodos. Tu znajduje się kolejny monastyr gdzie czci się relikwię krzyża świętego i sznura, którym przywiązano Jezusowi dłonie podczas biczowania.  

PONIEDZIAŁEK – 26.05.2025

Kolejny piękny dzień. Nasze pielgrzymowanie zaczęliśmy dziś od Klasztoru Świętego Krzyża Stavrovouni. Nazwa Stavrovouni pochodzi od dwóch greckich słów „Stavros” – Krzyż, „Vouni” – Góra.  Tu od wieków adoruje się relikwie Krzyża Świętego, które na Cypr przywiozła Św. Helena, matka cesarza Konstantyna. Ciekawostką jest to, że klasztor mogą odwiedzać tylko mężczyźni. Dalej przejechaliśmy do Nikozji – jedynej podzielonej stolicy na świecie. Jedna część miasta należy do Cypru, druga zaś okupowana jest przez wojska tureckie. W części cypryjskiej podziwialiśmy pozostałości starego miasta i weneckich murów obronnych. Odwiedziliśmy także prawosławną katedrę św. Jana Ewangelisty, która ozdobiona jest wspaniałymi freskami przedstawiającymi sceny z Pisma Świętego. Mszę Świętą przeżywaliśmy w katolickiej Katedrze Świętego Krzyża. Pamiętaliśmy w modlitwie o wszystkich Matkach w dniu ich święta. A na koniec fantastyczna panorama miasta z  11 piętra wieży widokowej, ze wspaniałym widokiem na całą Nikozję i najbliższą okolicę. Było gorąco, 35 stopni w cieniu. A jak u Was?

NIEDZIELA – 25.05.2025

Po śniadaniu wyruszyliśmy w stronę Lefkary, klimatycznej, cypryjskiej wioski słynącej z przecudnej srebrnej i złotej biżuterii oraz misternie, ręcznie haftowanych, koronek. Tradycje tego rękodzieła sięgają setek lat wstecz i są nieodłącznym atrybutem krajobrazu tej części Cypru. Na sam początek z przykrością stwierdzamy, że pozbyliśmy się naszego kieszonkowego – kobiety szczęśliwe, mężczyźni trochę mniej :). Po uroczym spacerze wyruszyliśmy w stronę Larnaki, miasteczka którego sercem religijnym jest prawosławny kościół św. Łazarza.  Miejsce to jest absolutnie obowiązkowym punktem na pielgrzymkowej mapie Cypru. Według starej, wschodniej tradycji po zesłaniu Ducha Świętego, kiedy przyjaciele Jezusa rozeszli się w różne strony świata, Łazarz przybył na Cypr. Tu został biskupem i krzewił chrześcijaństwo wśród mieszkańców wyspy. Dziś kościół, w którym znajdują się jego relikwie, jest prawosławną cerkwią. Kamienne, bizantyjskie mury świątyni, bogata, złocona ornamentyka wnętrza i surowa krypta, gdzie znajduje się tradycyjny grób św. Łazarza robi niesamowite wrażenie, dodaje doniosłości temu miejscu i skłania do modlitewnej refleksji.

 

SOBOTA – 24.05.2025

O godzinie 15.00 zwartą grupą wyruszyliśmy w stronę krakowskiego lotniska w Balicach, aby rozpocząć naszą wspólną podróż.

„W Antiochii, w tamtejszym Kościele, byli prorokami i nauczycielami: Barnaba i Szymon zwany Niger, Lucjusz Cyrenejczyk i Manaen, który wychowywał się razem z Herodem tetrarchą, i Szaweł. Gdy odprawili publiczne nabożeństwo i pościli, rzekł Duch Święty: «Wyznaczcie mi już Barnabę i Szawła do dzieła, do którego ich powołałem».  Wtedy po poście i modlitwie oraz po włożeniu na nich rąk, wyprawili ich.  A oni wysłani przez Ducha Świętego zeszli do Seleucji, a stamtąd odpłynęli na Cypr.” Dz.13,1-4.

 


RUSZAMY

Rozpoczynamy naszą kolejną parafialną pielgrzymkę. Tym razem odwiedzimy CYPR, wyspę położoną we wschodniej części Morza Śródziemnego, na styku trzech kontynentów: Europy, Azji i Afryki, około 100 km na zachód od Syrii.

Historia chrześcijaństwa na Cyprze posiada długą i piękną tradycję,  a jej początki są związane z czterema ważnymi dla Kościoła postaciami: Pawłem, Barnabą, Markiem oraz Łazarzem. Chrześcijaństwo pojawiło się na Cyprze w 45. roku naszej ery, choć już wcześniej na wyspie chronili się chrześcijanie rozproszeni po prześladowaniach, które wybuchły po męczeńskiej śmierci Szczepana w 33 r. Podczas naszej pielgrzymki sięgniemy do tekstu Dziejów Apostolskich, opisującego pierwszą podróż misyjną św. Pawła, której początki związane są z Cyprem.

Zapraszamy do śledzenia całej naszej podróży, którą rozpoczynamy  w sobotę 24 maja od przelotu samolotem z Krakowa do cypryjskiego miasta Pafos.


WYSZUKIWANIE

WPISY WEDŁUG DATY

maj 2025
P W Ś C P S N
« kw.    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

LITURGIA SŁOWA NA DZIŚ

KONTAKT

Parafia Opieki Najświętszej Maryi Panny 32-007 Zabierzów Bocheński 107

+48 12 281 67 40

kontakt@parafiazabierzow.pl

http://parafiazabierzow.pl/