„Wszyscy wiemy, że Boże Narodzenie to święto wielkiej radości.
I cała tradycja tego święta jest tradycją radości,
co wyraża się przede wszystkim w kolędach (…)
i trzeba, by ta radość wypełniła nasze serca”
św. Jan Paweł II
(Audiencja generalna, 22 grudnia 1993 r.)
26 stycznia, pod koniec okresu bożonarodzeniowego, w naszym kościele parafialnym miał miejsce koncert kolęd w wykonaniu Chóru Bel Canto Najświętszej Marii Panny.Chór wykonał trzy kancjonały: „Wesoły dzień nastał”, „Dzieciątko dostojne” oraz „O zarzo zawdy jasna” oraz kilka tradycyjnych kolęd.
Staniąteckie kancjonały wprowadziły zgromadzonychw świat chóralnej muzyki wielogłosowej pochodzącej z XVI wieku. Stanowią one do dziś najcenniejsze zbiory konwentu w pobliskich Staniątkach. To potężny zbiór pieśni liturgicznych związanych w Rokiem kościelnym, zapisanych w większości w języku łacińskim. Rękopisy zawarte w kancjonałach są bardzo ważnym zjawiskiem poznania kultury muzycznej i literackiej późnośredniowiecznej, renesansowej, barokowej i oświeceniowej Polski.
Zabierzowski chór zebrał gromkie brawa. Ksiądz proboszcz podziękował dyrygentowi i chórzystom za całoroczne zaangażowanie w śpiew i oprawę liturgiczną Eucharystii.
Było pięknie i dostojnie!
Zapraszamy na kolejne koncerty i występy naszego Chóru.
Świątecznie, smacznie i muzycznie
Grudzień to czas radosnego oczekiwania na okres Bożego Narodzenia – dla wielu najpiękniejszych, najcieplejszych i najbardziej rodzinnych świąt w roku. To także czas spotkań ludzi, którzy darzą się sympatią i wzajemną życzliwością. To również wyjątkowa okazja dla małych, lokalnych społeczności do wspólnego zgromadzenia się, integracji i złożenia sobie życzeń. Tak było w połowie grudnia w Domu Kultury w Woli Zabierzowskiej. Przy wspólnym stole zebrało się tamtejsze Koło Gospodyń Wiejskich oraz Chór Bel Canto, który obchodził pierwszą rocznicę swego istnienia.
Urodzinowy tort dla chóru w wykonaniu Koła Gospodyń był prawdziwą niespodzianką i miłym zaskoczeniem dla licznie zebranej grupy Solenizantów. Oprócz tych życzeń, wybrzmiały także życzenia świąteczne i noworoczne dla seniorów, a także miało miejsce wspólne przedświąteczne kolędowanie w wykonaniu zabierzowskiego chóru. Panie z Koła Gospodyń jak zawsze mistrzowsko zadbały o wspólny, ciepły posiłek i dekorację stołów.
Radosna, życzliwa i pełna serdeczności atmosfera zgromadziła tego wieczoru w Domu Kultury w Woli Zabierzowskiej ponad pięćdziesiąt osób. Spotkanie stało się okazją do wspólnego przeżywania wyjątkowego nastroju Świąt. Dodatkowego znaczenia spotkaniu nadała wielopokoleniowość. Pięknie być razem!
„Kto śpiewa, dwa razy się modli”
Św. Augustyn z HipponyAd maiorem Dei gloriam!
Chór Bel Canto Parafii Opieki Najświętszej Marii Panny działa w zabierzowskiej parafii od października 2018 roku. Pomysłodawcami jego założenia byli ks. dr Piotr Studnicki – proboszcz parafii oraz Aleksander Ostrowski, pełniący rolę organisty. Jako główny cel działalności Chóru uznano uwielbienie śpiewem Boga oraz troskę o piękno Eucharystii poprzez oprawę muzyczną uroczystości parafialnych i świąt Roku Liturgicznego.
Przynależność do Chóru to nie tylko praca wokalna i koncerty, ale także wspólne przebywanie przy okazji regularnych spotkań warsztatowych, które odbywają się w każdą środę i piątek o godzinie 19.00 w salce parafialnej. Liczebność chóru to dziś 22 osoby, które śpiewają na cztery głosy . Kierownictwo artystyczne objął Aleksander Ostrowski, zaś duchowe – ksiądz proboszcz.
Repertuar Chóru Bel Canto jest bardzo różnorodny. Obejmuje utwory reprezentujące różne okresy historii muzyki nowożytnej i starszej. Pierwszym wykonywanym utworem była bowiem „Bogurodzica”, a zaraz po tym zabytku języka polskiego, sięgnięto po łacińskie „Plurimos annos”. Premierowy występ miał miejsce w kościele parafialnym podczas uroczystej Pasterki 24 grudnia 2018r., koncelebrowanej przez duszpasterzy posługujących w parafii. Na zakończenie okresu bożonarodzeniowego Chór wybrał się z koncertem do zaprzyjaźnionej parafii Matki Bożej Różańcowej w Niepołomicach-Jazach. Obecnie zespół pracuje nad pieśniami pasyjnymi i wielkanocnymi.
Muzyka ma nadzwyczajną moc oddziaływania na człowieka. Ma moc wprowadzania w refleksję i kontemplację, poprawia samopoczucie, uwrażliwia i wzrusza. Ileż dobra, poza śpiewaniem na chwałę Bożą, przynosi śpiewanie w Chórze!