Daily Archives: 3 kwietnia 2019

CISZA NA WIDOWNI I UKRADKIEM OCIERANE ŁZY

GALERIA ZDJĘĆ >>ZOBACZ<<

Autorka scenariusza przedstawienia pt. „Przysięgi Hipokratesa”, pani Maria Radym, tak pisze o spektaklu:

„31 marca br. miałam zaszczyt obejrzeć sztukę „Przysięga Hipokratesa” w wykonaniu Młodzieżowej Grupy Teatralnej Parafii Opieki NMP w Zabierzowie Bocheńskim, prowadzonej przez ks. Piotra Zioło, a wystawionej w Domu Kultury w Woli Zabierzowskiej. Treść sztuki dotyczy szczególnie dziś aktualnych problemów i dylematów moralnych, takich jak: aborcja, eutanazja, badania prenatalne, in vitro, adopcja.

Spektakl bardzo udany i starannie przygotowany. Młodzi aktorzy wykazali się dużym zaangażowaniem i wyczuciem wagi poruszanych problemow, co uwidoczniło się w kreowanych przez nich rolach. Jestem pełna uznania, że młodzież potrafiła sprostać nie lada wyzwaniu, jakim było oddanie mentalności osób dorosłych, reprezentujących zawód lekarza czy psychologa, w przekonywujący sposób. Dotyczy to zwłaszcza wrażliwości sumienia w konfrontacji Bożych nakazów z ludzkim egoizmem, cynizmem i konsumpcjonizmem, wiarą a egoizmem.

Spektakl był starannie wyreżyserowany, utrzymany w klimacie spokojnej filozoficznej refleksji, bez tak modnych dziś we współczesnych teatrach „krzykliwej i agresywnej mowy”. Dużym atutem była świetna sceneria, przemyślana w każdym szczególe, a całości dodawał urok śpiewanych przez młodych aktorów piosenek Edyty Geppert (tematycznie związanych z treścią sztuki) we własnej aranżacji. Dobrym rozwiązaniem była oszczędność gestów na korzyść słowa, bo pozwalało skupić się na wypowiadanej treści i bardziej przemawiało do odbiorcy. Cisza, jaka panowała na widowni, ukradkiem ocierane łzy, a potem owacja na stojąco mówią same za siebie.

Doceniam ogrom pracy i zaangażowania ks. Piotr Zioło, bo bez Jego inicjatywy i pomocy od strony oprawy muzycznej oraz multimedialnej, nie byłoby tak udanego spektaklu.

Serdecznie gratuluje ks. Piotrowi Zioło, wspanialej młodzieży i wierze, że dalej będą konturować swą działalność.

Maria Radym”

kwiecień 2019