Archiwum miesiąca: marzec 2019

  • 0

PRZYSIĘGA HIPOKRATESA – POPREMIEROWE REFLEKSJE II

GALERIA ZDJĘĆ >>ZOBACZ<<

24 marca 2019 r. w wigilię Dnia Świętości Życia spektakl pt. „Przysięga Hipokratesa” w reżyserii ks. Piotra Zioło i Marii Baran wystawiła na scenie Młodzieżowa Grupa Teatralna z Parafii Opieki NMP w Zabierzowie Bocheńskim. Pierwotnie sztuka napisana przez panią Marię Radym miała 3 akty, jednak na potrzeby zabierzowskiego przedstawienia czwarty − opracowała Weronika Wilkosz. W ten sposób do tematu aborcji i eutanazji dołączono kolejne: naprotechnologię i adopcję. 24 marca 2002 roku, czyli 17 lat temu tę sztukę na scenie wystawiła młodzież oazowa Parafii św. Jana Kantego w Krakowie. Pomysłodawcą i reżyserem przedstawienia również był ks. Piotr.


Widzów powitała nimfa grająca na flecie nastrojową melodię. Zgromadzona publiczność wsłuchała się w nią i w ten sposób została przygotowana do odbioru spektaklu. Tym razem zrezygnowano z przeniesienia widzów do starożytnej Grecji, gdzie pierwotnie siedmiu Ateńczyków recytowało przysięgę lekarską (primum non nocere). W przedstawieniu zabierzowskim występuje mistrz lekarski z Aten, ale przysięgę składają współcześni lekarze (bohaterowie przedstawienia), znajdujący się na widowni. Ostatni fragment przysięgi odczytują wspólnie przed sceną, odwróceni twarzą do publiczności.

Widz obserwuje wydarzenia rozgrywające się w gabinecie lekarskim. W czterech aktach poznaje historie różnych lekarzy i ich pacjentów. Dowiaduje się o ich przeszłości, doświadczeniach zawodowych, sukcesach i porażkach. Za każdym razem pojawia się pytanie dotyczące etyki zawodowej. Czy każdy z przedstawionych lekarzy jest wierny przysiędze Hipokratesa, którą złożył, otrzymując dyplom?

W sztuce podstawowe pytanie brzmi: jaką wartość ma życie ludzkie? Kim czuje się lekarz wobec tej wartości? Jakie stanowisko zajmuje on wobec życia ludzkiego? Ale także…. ile życie znaczy dla mnie, dla ciebie…?

Przekaz medialny w temacie aborcji i eutanazji cechuje relatywizm i chaos. Kobieta, która staje przed dylematem urodzić – nie urodzić, szuka pomocy u lekarza, gdyż istnieje zagrożenie, że dziecko jest chore… Zabicie dziecka wydaje się szybkim i prostym rozwiązaniem problemu. Na pewno…? W tym samym społeczeństwie żyje inna kobieta, która bardzo pragnie dziecka, a ono się nie pojawia… Ona też szuka pomocy u lekarza, szuka najlepszego rozwiązania. Czy potrafi pokochać dziecko, które nie jest ciałem z jej ciała, krwią z jej krwi? A może wybiera in vitro? Kolejne życie, które zostało poddane rozważaniom, należy do osoby chorej, ale równie dobrze − do osoby w podeszłym wieku. Komu jest ono jeszcze potrzebne…? Czy wolno mi „ulżyć” w cierpieniu mojej chorej mamie, mojemu mężowi …? Choć akty I, II i III są osadzone w realiach końca XX wieku, ich problematyka wciąż pozostaje aktualna.

Akt I − Test na ojcostwo. Basia zna wiele faktów z życia pana doktora. Wie o jego wielkiej miłości ze studiów i planach związanych z karierą naukową po studiach medycznych. Wie i o tym, co się stało, gdy narzeczona wyjawiła, że jest w ciąży. „Sprowadza pan wszystko do jednej zasady: dobre jest to, co dobre dla mnie” – mówi do lekarza dziewczyna, która nie ma cienia. 25 lat wcześniej lekarz nie dał szansy swojej poczętej córce, bo kariera…

Widz przysłuchuje się dialogowi delikatnej pacjentki z cynicznym lekarzem, który wie, po co do jego gabinetu przychodzą młode dziewczyny. Im dłużej toczy się rozmowa, tym bardziej lekarz traci pewność siebie. Ojciec zostaje zdemaskowany, choć nie chce się do tego przyznać… Przegrał…, widzi, kogo stracił. Ile go ominęło? Nie, to pytanie źle zostało postawione. Ile ominęło jego córkę…? Patrycja bardzo dobrze zagrała tę rolę, bo udało jej się wyeksponować straty, które spotkały obie strony.

Akt II − Jaki jest sens życia? Pacjentka poszukuje odpowiedzi na pytanie: Czy to, co zrobiła w przeszłości, było czymś złym? Współczuła i nie chciała patrzeć na cierpienie… „Ulżyła” swojej babci, która była chora na raka. „Ta przysięga… to mnie męczyło” – mówi do psychologa kobieta, która przestała wykonywać zawód lekarza. Później skróciła jeszcze cierpienie swego męża, ale nie ma wyrzutów sumienia. Zastanawia się, dlaczego to zrobiła. To wina nieudanego dzieciństwa, lęku przed cierpieniem. Twierdzi, że nie wierzy w Boga…

 

Kobietę zgubił egoizm. Szuka usprawiedliwienia dla swoich czynów, co doskonale pokazali Franek i Joasia. Zdecydowany psycholog i pewna siebie pacjentka (była lekarka) okazywali sobie szacunek, a to droga do pracy nad zmianą swojego nastawienia …. lub własnej postawy. W życiu warto patrzeć sercem.

          

  Akt III − Nasz zawód to powołanie. W szpitalu pojawia się wszechstronnie wykształcony inżynier. Opowiada historię swojej matki, później oddaje jej głos, by sama mogła ją kontynuować. Urodziła dziecko, choć badania prenatalne mówiły, że będzie ono ułomne. Zerwała z rodziną, która namawiała ją do aborcji. Zaufała Bogu – urodziła nie tylko zdrowe dziecko, ale także o nieprzeciętnych zdolnościach. „Na ojcostwo też trzeba sobie zasłużyć”.

Jak dużo może kosztować błąd w sztuce?… Niewinne życie. Bardzo radosna scena, bo po chwilowej niepewności czy krótkiej konsternacji, wiemy, że dzięki determinacji kobiety życie zostało ocalone. Dialog Tomka i Daniela przyciągnął uwagę widzów.

Akt IV − Radość z nowego życia. Małżonkowie nie mają potomstwa. Upłynęło już dużo czasu od ślubu, a dziecka nie widać. Co robić…? Skorzystać z metody in vitro czy wybrać drogę adopcji? Często strach jest złym doradcą, co udowodnił Sławek (odtwórca roli męża). Z kolei Wiktoria pokazała ogromną determinację żony. Każde dziecko potrzebuje miłości…. O tym przekonali nas Kamil i Weronika.

Czy jestem na nią gotowa, gotowy? Podziękowania matki dla lekarza zawarte w liście… Radość dziecka obserwowanego na ekranie… Bicie serduszka i ruchy ciała jeszcze nienarodzonego maleństwa… − odsłaniają WARTOŚĆ, jaką jest ŻYCIE.

Młodzi aktorzy zmierzyli się z bardzo trudnym tematem. Przedstawienie go w sposób wyrazisty wymagało ogromnego zaangażowania, pracy głosem, gestem i mimiką, a także operowania ciszą. Statyczny charakter sztuki na pewno nie ułatwiał aktorom amatorom wykonania zadania, a wejście w rolę pokazało ich spore umiejętności. Pierwotnie w II akcie psychologiem była kobieta, teraz rolę powierzono mężczyźnie. W przedstawieniu nie słyszymy piosenek w interpretacji Edyty Geppert, bo młodzi aktorzy samodzielnie podjęli się wykonania tego zadania. Stworzyli nastrój, grając i śpiewając te utwory. Wycisnęli nam z oczu łzy, poruszyli serca, wywołali refleksję…. „Ech, ty życie łez mych winne, nie zamienię cię na inne”.

Lekarz z aktu I i kobieta z aktu II nie wierzą w Boga. Czy to uprawnia kogokolwiek do decydowania o czyimś życiu…? Podstawowa zasada brzmi: nie szkodzić! To ma być służba życiu i zdrowiu. Motywem, który łączy wszystkie akty, jest niewierność lub wierność etyce lekarskiej. „Wierzę w światełko, które rozprasza mrok”.

Nadrzędną wartością jest życie ludzkie. Jan Paweł II ten fakt podkreślał nieustająco, a także napisał o tym w encyklice Evangelium Vitae (1995). Życie ludzkie powinno być otoczone szacunkiem i miłością na każdym jego etapie. Czy człowiek może decydować o ludzkim istnieniu? Dziś często różne osoby uzurpują sobie do tego prawo… „Kocham cię życie, poznawać pragnę cię w zachwycie!”

            Po przedstawieniu byliśmy świadkami interesującego spotkania. Obok aktorów, grających w zabierzowskim spektaklu, pojawili się ci, którzy wystąpili w nim 17 lat wcześniej w Krakowie. Przypomnieli, co zapamiętali z tamtego przedstawienia. Pogratulowali swoim młodszym kolegom i koleżankom.

Słowa uznania kieruję do wszystkich, którzy pracowali nad przygotowaniem tego spektaklu. Serdecznie gratuluję. Życzę kolejnych tak udanych inicjatyw.

Barbara Zgama


  • 0

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE DLA DOROSŁYCH

sobota   6 kwietnia

18.00        Msza św. z nauką dla wszystkich


niedziela   7 kwietnia  

 7.00          Msza św. z nauką dla wszystkich

  9.00         Msza św. z nauką dla wszystkich

11.00          Msza św. z nauką dla wszystkich

15.15          GORZKIE ŻALE z kazaniem pasyjnym

16.00          Msza św. bez kazania

  Po Mszy    nauka stanowa dla młodzieży szkół  ponadgimnazjalnych, studiującej i pracującej


poniedziałek    8 kwietnia

   8.00          Msza św. z nauką dla wszystkich

Po Mszy   nauka rekolekcyjna  dla małżonków i rodziców

15.00    SPOWIEDŹ   

15.30    Msza św. dla chorych i starszych z sakr. namaszczenia

  18.00          Msza św. z nauką dla wszystkich

Po Mszy    nauka rekolekcyjna dla małżonków i rodziców


wtorek        9 kwietnia

 8.00          Msza święta z nauką dla wszystkich

 SPOWIEDŹ   –   Podczas spowiedzi adoracja Najświętszego Sakramentu

      od 8.30 do 10.00 

   przerwa 10.00-10.30

       od 10.30 do 11.30

 

         od 15.30 do 16.30 

   przerwa 16.30-17.00

           od 17.00 do 18.15

18.00          Msza św. z nauką dla wszystkich


środa     10 kwietnia

  8.00         Msza św. z nauką dla wszystkich

9.30          „Zapiecek”

  17.15         DROGA KRZYŻOWA                                        

  18.00         Msza św. z nauką dla wszystkich     


  • 0

KANDYDACI DO BIERZMOWANIA W CZERNEJ

W dniu 22 marca 2019 roku kandydaci do bierzmowania z naszej parafii pielgrzymowali do sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej koło Krzeszowic. Pobyt w sanktuarium rozpoczęli od Mszy świętej sprawowanej w ich intencji, a następnie mogli zapoznać się z wyjątkową historią tego miejsca i wybitnym postaciami z nim związanymi. W kaplicy św. Rafała Kalinowskiego młodzież poznała historię wielkiego świętego, ale też wybitnego Polaka i patrioty. Ojciec przewodnik opowiadał o życiu świętego na tle historii Polski i jej zmagań o byt narodowy. W muzeum klasztornym wśród wielu ciekawych eksponatów  zwiedzający poznawali życie codzienne mnichów i historię klasztoru na przestrzeni dziejów.

Droga Krzyżowa odprawiona w plenerze była dla niektórych zupełnie nowym doświadczeniem. Podążając za kolejnymi stacjami młodzież zmagała się z trudnościami fizycznymi i rozproszeniami docierającymi z otoczenia. Jednak na miarę swoich możliwości pięknie angażowała się przeprowadzenie tego nabożeństwa jak i w oprawę liturgiczną Mszy św. Pielgrzymka zakończyła się wspólnym obiadem w Domu Pielgrzyma.

Aleksandra Melczewska


PS. Dziękujemy Księdzu Piotrowi Zioło za zorganizowanie wyjazdu, opiekę duchową i wygłoszone do nas słowo.

 


  • 0

WIELKOPOSTNE REKOLEKCJE SZKOLNE 2019

Wielkopostne rekolekcje szkolne dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum będą w dniach od 31 marca (niedziela) do 3 kwietnia (środa) 2019 roku według następującego programu:

NIEDZIELA – 31 marca

11.00  – MSZA ŚWIĘTA z nauką rekolekcyjną

PONIEDZIAŁEK – 1 kwietnia
WTOREK – 2 kwietnia

ODJAZD AUTOBUSU

SKĄD

DOKĄD

KTÓRE KLASY

10:25 Szkoła – Wola Zabierzowska Kościół 0, I, II, III
10:45 Szkoła – Zabierzów Bocheński Kościół 0, I, II, III

11:00 – NAUKA REKOLEKCYJNA DLA KLAS 0-III

11:30 Szkoła – Wola Zabierzowska Kościół IV, V, VI
11:40 Kościół Szkoła – Wola Zabierzowska 0, I, II, III
12:00 Szkoła – Zabierzów Bocheński Kościół IV, V, VI
12:10 Kościół Szkoła – Zabierzów Bocheński 0, I, II, III

12:15 – NAUKA REKOLEKCYJNA DLA KLAS IV, V, VI

13:00 Kościół Szkoła – Wola Zabierzowska IV, V, VI
13:15 Kościół Szkoła – Zabierzów Bocheński IV, V, VI

14:00 – NAUKA REKOLEKCYJNA
DLA KLAS VII, VIII, III Gimnazjum

– dojazd we własnym zakresie

ŚRODA – 3 kwietnia

14.30  – SPOWIEDŹ REKOLEKCYJNA – klasy IV-VI
15.00  – MSZA ŚWIĘTA na zakończenie rekolekcji – klasy I-VI

16.00  – SPOWIEDŹ REKOLEKCYJNA – kl. VII-VIII i Gimnazjum
16.30  – MSZA ŚWIĘTA na zakończenie rekolekcji – kl. VII-VIII i Gimnazjum


  • 0

PRZEDSTAWIENIE NA DZIEŃ ŚWIĘTOŚCI ŻYCIA

Tekst pochodzi ze strony Radia Maryja (18 marca 2019 r.)  >>ZOBACZ<<


Już 25 marca w Uroczystość Zwiastowania Pańskiego będziemy przeżywać Dzień Świętości Życia ustanowiony przez świętego Jana Pawła II. Z tej okazji będą odbywać się liczne koncerty czy sympozja.

Dzień Świętości Życia to czas szczególnej modlitwy w intencji dzieci poczętych i nienarodzonych, których życie w łonie matki z różnych powodów jest zagrożone.

– 25 marca będzie Dzień Świętości Życia, kiedy staramy się zwrócić szczególną uwagę na to, że życie jest wielką wartością, darem od Pana Boga. Wydaje się, że do wielu ludzi ta prawda jeszcze nie dotarła – mówił ks. Piotr Zioło.

W tym dniu wiele osób podczas Mszy świętych podejmuje Duchową Adopcję Dziecka Poczętego. W wielu miastach odbywają się także marsze w obronie życia i rodziny. Organizowane są również sympozja, koncerty, wystawy i przedstawienia – jak to w Woli Zabierzowskiej pt.: „ Przysięga Hipokratesa”.

– Jego temat jest bardzo ważny. Mówi po prostu o ochronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Porusza problemy: aborcji, eutanazji, naturalnych metod leczenia niepłodności takie tematy, które niekoniecznie są bliskie młodzieży, która tutaj występuje, ale może dobrze, żeby się z nimi zetknęli zanim z nimi mogą się zetknąć w życiu dorosłym – wskazała Maria Baran, nauczycielka z Woli Zabierzowskiej.

Dla Mateusza zagranie w przedstawieniu nie jest łatwe ze względu na rolę, którą odgrywa – w sztuce gra lekarza, który zabija swoje dziecko.

– To było bardzo trudne, jakaś taka wewnętrzna niezgoda na to wszystko, jakaś taka walka ze sobą, żeby jakoś to tak zagrać, aby naprawdę wczuć się to  zaznaczył Mateusz Jastrzębski.

Dla Patrycji udział w takim przedsięwzięciu jest niezwykle ważny.

– To są jakieś wartości, które są mi bliskie, pokazane w bardzo przystępny sposób, nienarzucający, ale pokazujący to, co jest ważne, co należy przemyśleć, docierające w taki sposób, który może dotrzeć do jak największej ilości osób – akcentowała Patrycja Pilch.

Spektakl będzie można obejrzeć 24 i 31 marca w Domu Kultury w Woli Zabierzowskiej.


  • 0

ZAPROSZENIE NA PRZEDSTAWIENIE

Młodzieżowa Grupa Teatralna z naszej parafii serdecznie zaprasza na przedstawienie traktujące o wartości życia ludzkiego pt. „Przysięga Hipokratesa”, które będzie wystawiane w niedziele 24 i 31 marca o godz. 18.00 w Domu Kultury w Woli Zabierzowskiej. Ze względów organizacyjnych zostały przygotowane bezpłatne wejściówki, które będzie można odebrać w zakrystii po Mszy świętej w niedzielę 17 marca br.


  • 0

DEKANALNY KONKURS RECYTATORSKI 2019

„Poezja jest chorobą niektórych ludzi, podobnie jak perła jest cierpieniem ostrygi.” (Heinrich Heine)

Powyższe słowa stały się  mottem  tegorocznej edycji Dekanalnego Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej, który już po raz 19 odbył się w Woli Zabierzowskiej. Nasza parafia była godnie reprezentowana przez dziesięcioro  młodych  recytatorów,
z których aż sześcioro  zdobyło miejsca medalowe lub wyróżnienia. W gronie tym znaleźli się: Wojciech Micka, Jakub Antończyk, Wiktoria Pajdzik, Olaf Pajdzik, Anna Pilch, Natalia Lasek i Franciszek Baran. Zdobywcy medalowych miejsc wzięli udział w Regionalnym Konkursie Recytatorskim Poezji Religijnej w Libiążu, gdzie również zostali wysoko ocenieni.

Jakub Antończyk  zajął III miejsce w kategorii klas I – III szkół podstawowych, natomiast Franciszek Baran miejsce I w kategorii liceum.

Gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursie w przyszłym  roku.  Dziękujemy również Księdzu Proboszczowi oraz  wszystkim  życzliwym  osobom, które od wielu lat wspierają organizację  tych spotkań z  poezją   religijną.

W imieniu organizatorów

                                                                                  Maria Baran


 


  • 0

CHÓR PARAFIALNY „BEL CANTO”

„Kto śpiewa, dwa razy się modli”
Św. Augustyn z Hippony

Ad maiorem Dei gloriam!

Chór Bel Canto Parafii Opieki Najświętszej Marii Panny działa w zabierzowskiej parafii od października 2018 roku. Pomysłodawcami jego założenia byli ks. dr Piotr Studnicki – proboszcz parafii oraz Aleksander Ostrowski, pełniący rolę organisty. Jako główny cel działalności Chóru uznano uwielbienie  śpiewem Boga  oraz troskę o piękno Eucharystii poprzez oprawę muzyczną uroczystości parafialnych i świąt Roku Liturgicznego.

Przynależność do Chóru to nie tylko praca wokalna i koncerty, ale także wspólne przebywanie przy okazji regularnych spotkań warsztatowych, które odbywają się w każdą środę i piątek o godzinie 19.00 w salce parafialnej. Liczebność chóru to dziś 22 osoby, które śpiewają na cztery głosy . Kierownictwo artystyczne objął Aleksander Ostrowski, zaś duchowe – ksiądz proboszcz.

Repertuar Chóru Bel Canto jest bardzo różnorodny. Obejmuje utwory reprezentujące różne okresy historii muzyki nowożytnej i starszej. Pierwszym wykonywanym utworem była bowiem „Bogurodzica”, a zaraz po tym zabytku języka polskiego, sięgnięto po łacińskie „Plurimos annos”.  Premierowy występ miał miejsce w kościele parafialnym podczas uroczystej Pasterki 24 grudnia 2018r., koncelebrowanej przez duszpasterzy posługujących w parafii. Na zakończenie okresu bożonarodzeniowego Chór wybrał się z koncertem do zaprzyjaźnionej parafii Matki Bożej Różańcowej w Niepołomicach-Jazach. Obecnie zespół  pracuje nad pieśniami pasyjnymi i wielkanocnymi.

Muzyka ma nadzwyczajną moc oddziaływania na człowieka. Ma moc wprowadzania w refleksję i kontemplację, poprawia samopoczucie, uwrażliwia i wzrusza. Ileż dobra, poza śpiewaniem na chwałę Bożą, przynosi śpiewanie w Chórze!


  • 0

NOWY ORĘDOWNIK W NASZYM KOŚCIELE

Przybył nam kolejny, obok św. Jana Pawła II i bł. ks. Władysława Bukowińskiego, niezwykły orędownik u Boga – bł. ks. Jerzy Popiełuszko. W uroczyście wprowadzonym do świątyni relikwiarzu znajduje się cząstka jego kości, którą otrzymaliśmy z rąk kardynała Kazimierza Nycza, w czasie parafialnej pielgrzymki do Warszawy w ostatnim dniu listopada ubiegłego roku.

Niedzielnym uroczystościom przewodniczył arcybiskup Józef Kowalczyk, były nuncjusz apostolski, emerytowany Prymas Polski i metropolita archidiecezji gnieźnieńskiej. Dostojny Gość napisał w parafialnej Kronice:

Bardzo się cieszę, że w dniu 3 marca br. mogłem wprowadzić do świątyni parafialnej relikwie bł. Jerzego Popiełuszki. A stało się to dzięki proboszczowi tej parafii ks. Piotrowi Studnickiemu. Uroczystość budująca i inspirująca każdego, kto w duchu wiary uczestniczył w tej uroczystości. Wszystkich, którzy pielgrzymują do tej świątyni zapewniam o pamięci w modlitwie i składam najlepsze życzenia – abp Józef Kowalczyk.

Niech towarzyszy nam wszystkim żywa wiara w moc wstawienniczą ks. Jerzego. Uczmy się od niego stawać po stronie dobra i „dobrem zło zwyciężać”.

 

 

 

 


Zobacz więcej  >>ZDJĘĆ<<


  • 0

ZDRAPKA WIELKOPOSTNA 2019

Zdrapka Wielkopostna to forma kalendarza, który odlicza kolejne dni od Środy Popielcowej do Wielkanocy, podając na każdy dzień ciekawe zadania, pomagające w twórczym przeżywaniu Wielkiego Postu. Zdrapkę można zabrać z zakrystii po Mszy świętej. Więcej informacji na stronie zdrapkawielkopostna.pl

Zachęcamy do skorzystania!


WYSZUKIWANIE

OSTATNIO DODANE WPISY

DO FATIMSKIEJ KRÓLOWEJ

BOŻE CIAŁO 2024

BOŻE CIAŁO

WPISY WEDŁUG DATY

marzec 2019
P W Ś C P S N
« lut   kw. »
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

LITURGIA SŁOWA NA DZIŚ

KONTAKT

Parafia Opieki Najświętszej Maryi Panny 32-007 Zabierzów Bocheński 107

+48 12 281 67 40

kontakt@parafiazabierzow.pl

http://parafiazabierzow.pl/